Zlatá žila

Zlatá žila - hemoroidy 

Zlatá žila, alebo presnejšie hemoroidy sú v podstate kŕčové žily v oblasti konečníka.
Zlatou žilou trpí nezanedbateľné percento ľudí. Všeobecne uznávaným odhadom je  50 percent ľudí nad 50 rokov. So zlatou žilou sa však stretávame aj u mladých ľudí.  

 

 

Príčiny, komplikácie a druhy zlatej žily


Aká je príčina zlatej žily?

Konečník je normálne uzatvorený pomocou vnútorného zvierača. K dokonalému uzatvoreniu konečníka a schopnosti udržať stolicu slúžia takzvané cievne vankúše, ktoré sú umiestnené v hornej časti ritného otvoru, ktorý je pretkaný väzivom bohatým na cievne pletence.  V týchto pletencoch sa môže hromadiť krv, ktorá niekedy  pripomína  kŕčovú žilu.
Príčiny vzniku zlatej žily je veľa, často sa kombinujú. Dlhé sedenie v zhrbenej polohe je príčinou hromadenia krvi v anorektálnej oblasti.  Najčastejšou príčinou zlatej žily je teda napríklad sedavé zamestnanie v kancelárií. K ďalším príčinám vzniku hemoroidov patrí zdvíhanie ťažkých predmetov, namáhanie čriev pri zápche, alebo hnačka, nadváha, nedostatok telesnej aktivity, potravinové alergie, nedostatok vlákniny primanej v strave, genetické faktory.


Aké problémy prináša zlatá žila?

Zlatá žila - hemoroidy sú nepríjemné pre každého človeka, ktorí nimi trpí. K príznakom zlatej žily patria hroznovité útvary v konečníku a okolo neho, bolesť a krvácanie najčastejšie pri vyprázdňovaní, svrbenie a pálenie v konečníku. Zlatá žila má vždy tendenciu k zväčšovaniu a zhoršovaniu Vášho stavu.


Aké sú typy zlatej žily?

Zlatú žilu delíme na vnútornú, vonkajšiu a zmiešanú (vnútorná a vonkajšia súčasne). Záleží na jej umiestnení v oblasti konečníka.
Vonkajšia zlatá žila je vidieť po roztvorení zadku ako uzly okolo análneho otvoru. Normálne nepôsobí väčšie ťažkosti a nekrváca. Jej častou komplikáciou môže byť trombóza - krvná zrazenina v uzle. Tá sa prejaví  jeho zdurením, bolestivosťou a napätím.  Ťažkosti trvajú väčšinou niekoľko dní, potom sa uzol zmenší, alebo praskne.
Vnútorná zlatá žila sa nachádza vo vnútri análneho otvoru a je krytá sliznicou konečníka. Pohľadom je viditeľná len pri ochabnutí análneho zvierača, alebo pri ich vylezení.  Pre veľké riziko komplikácií je oveľa závažnejšia ako vonkajšia zlatá žila.
Liečba zlatej žily a jej možnosti

 


Je nutné zlatú žilu liečiť? 

Liečba zlatej žily je nutná a nemala by sa odkladať. Návšteva lekára je zvlášť potrebná, ak sa vyskytne dlhodobé a silné krvácanie, krv má tmavú farbu, cítite bolesť v konečníku.  Ak pacient liečbu zanedbá a dôjde ku komplikáciám a trvalým problémom, je vhodné zvoliť radikálne chirurgické riešenie. Chirurgické riešenie je zvyčajne veľmi bolestivé, hojenie komplikované a rekonvalescencia je spojená s dlhou pracovnou neschopnosťou. Navyše hrozí riziko, že po rozsiahlom chirurgickom zákroku pacient neudrží stolicu a dôjde k ťažkostiam pri každej defekácii.


Aké sú možnosti liečby zlatej žily?

Všetky masti a čapíky aplikované lokálne, alebo sedacie kúpele (napríklad z dubovej kôry) zlatú žilu neliečia, ale iba upokojujú komplikácie zlatej žily, ako sú svrbenie, pálenie a krvácanie. Pre zmiernenie týchto komplikácií či ako prevenciu odporúčame stravu bohatú na vlákninu, vitamíny, dostatok pohybu a prísun tekutín.
Zlatú žilu je však možné odstrániť aj inak ako bolestivým chirurgickým zákrokom. K týmto moderným neinvazívnym metódam patrí : sklerotizácia žíl, koagulácia infračerveným žiarením, elastická ligatúra, laserom,  zmrazením.
Výhodou týchto metód je vysoká účinnosť pri správnej indikácii a ich častá bezbolestnosť.
Sklerotizácia spočíva v injekčnom vstrieknutí alkoholového derivátu priamo do zlatej žily, ktorá spôsobí jej rozpad. Túto metódu je vhodné absolvovať v chladnom počasí.

 


Koagulácia infračerveným žiarením je moderný liečebný spôsob. Vykonáva sa ambulantne a je bezbolestný. Pri plnom vedomí pôsobí infračervené svetlo na zlatú žilu, pri ktorom dochádza k odumretiu tkaniva hemoroidálnych uzlov.   
Elastická ligatúra je v súčasnosti najpoužívanejšou a najvhodnejšou metódou neinvazívnej liečby zlatej žily (hemoroidov). Spočíva v aplikácii elastických krúžkov pomocou rôznych druhov aplikátorov ambulantne a ako u všetkých predchádzajúcich metód nie je nutná anestézia (narkóza).
Laser možné využiť podobne ako infračervenú, alebo elektroagulačnú techniku k nekrotizácii  (odumretie) tkaniva hemoroidálnych uzlov.

 


Zmrazenie čiže kryodeštrukcia je tiež možné použiť aj na liečbu pooperačných komplikácií. Princípom je rýchle podchladenie a opäť bezbolestné odumretie tkaniva. Jej nevýhodou je dlhšie hojenie a komplikovanosť zákroku.

 

Prihlásiť sax